|
|
УРОК 13 Тема: Теплові явища в природі (випадання дощу, снігу, утворення та плавлення льоду). Повторюваність явищ.
Мета: сформувати в учнів знання про теплові явища в природі та повторюва¬ність явищ у довкіллі. Завдання: • розширити уявлення учнів про суть теплових явищ та їх прояв у довкіллі: • ознайомити із законом періодичності в природі та проявами повторюваності явищ; • продовжувати формувати науковий світогляд, • розвивати в учнів прагнення спостерігати та пояснювати природні явища; • формувати вміння розрізняти термометри, користуватись ними, працювати за аналогією. • виховувати прагнення досліджувати та пояснювати природні явища.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття і терміни: теплові явища, нагрівання, охолодження, випаро¬вування, конденсація (перехід речовини з газоподібного стану в рідкий), плавлення і тверднення речовин, повторюваність явищ, біоритми.
Методи і методичні прийоми: словесний (бесіда, розповідь, робота з підручником, складання опорних схем), наочний (демонстрація наочності),
Обладнання: різні види термометрів.
Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Опитування попереднього матеріалу. (Передбачає самостійну роботу) І варіант 1. Виберіть механічне явище природи: а) рух автомобіля; б) сніг; в) блискавка. 2. Чи завжди стрілка компаса займає одне й те ж саме положення у просторі? а) так; б) ні. 3. До яких явищ природи можна віднести випаровування калюжі влітку? а) хімічних; б) теплових; в) звукових. 4. З чим пов'язані хімічні явища природи? а) з переміщенням тіл у просторі; б) з виникненням звукових хвиль; в) з перетворенням одних речовин в інші; г) з електричними процесами.
5. Яке явище описане у тексті? Легкий подих вітру розносив над лісовою галявиною парашутики кульбаби. 6. Що таке швидкість? 7. Допишіть речення: Переміщуючись з однієї точки в іншу, тіла рухаються по певній лінії. Цю лінію називають________________________________________________
8. Встановіть співвідношення між колонками: 1. Механічні явища природи. а) дощ; б) робота двигуна; в) град; 2. Теплові явища природи. г) падіння каменя; д) горіння свічки; є) рух велосипеда.
9. Чим відрізняється рівномірний рух від нерівномірного? 10. Пасажир сидить на палубі теплохода, що рухається. Відносно яких тіл рухається пасажир: а) відносно теплохода б) відносно води в) відносно берега
II варіант 1. Яке з наведених явищ природи відноситься до електричного? а) вітер; б) сніг; в) блискавка. 2. Чи можна сказати, що Земля – це один великий магніт? а) так; б) ні. в) невірна жодна з відповідей. 3. Що являє собою веселка, яка може з'явитись після дощу? а) хімічне явище природи; б) теплове явище природи; в) світлове явище природи, г) магнітне явище природи. 4. З чим пов'язані звукові явища природи? а) з перетворенням одних речовин в інші; б) з переміщенням тіл у просторі; в) з коливанням частинок речовини; г) з магнітними процесами.
5. Яке явище описано у тексті? Над головною площею Києва тисячі людей спостерігали за дивовижним феєрверком. 6. За якою формулою можна визначити швидкість автомобіля? 7. Допишіть речення: У небі пролетів літак і залишив слід у вигляді прямої лінії. Літак рухався ________________ .
8. Встановіть співвідношення: 1. Звукові явища природи. а) стрекотіння коника; б) шелест листя; в) випаровування; 2. Теплові явища . г) замерзання води; д) дзвоник на урок. е) шипіння змій.
9. Чим відрізняється прямолінійний рух від криволінійного? 10. Пасажир сидить в автобусі, що рухається. Відносно яких тіл рухається пасажир: а) відносно автобуса б) відносно водія в) відносно людини, яка стоїть на зупинці.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності ( Розповідь). Усе життя ми стикаємося з тепловими явищами: від полум'я свічки до вогнища, від приготування їжі до виплавляння сталі, від виверження вулканів до космічних ракет. Але що ж таке тепло? Звідки воно береться? На ці питання ми сьогодні спробуємо знайти відповіді План (запис на дошці) 1. Сонце — головне джерело тепла на Землі. 2. Причини виникнення тепла. 3. Види теплових явищ. 4. Види термометрів. 5. Повторюваність явищ. II. Повідомлення теми і навчальних цілей урок. На сьогоднішньому уроці ми з'ясуємо, причини виникнення тепла, види теплових явищ; чому влітку нам спекотно, а взимку — холодно; чому, виходячи після купання з води, нам прохолодно; які явища по¬вторюються рік у рік, день у день, та інші не менш цікаві явища у житті.
III. Вивчення нового матеріалу. 1. Сонце — головне джерело тепла на Землі. ( Розповідь вчителя)
1. Що є головним джерелом тепла на Землі? Головним джерелом тепла на Землі є Сонце. Воно розтоплює навесні сніг, випаровує калюжі. З ним пов'язана зміна пір року. Від нього залежить, холодним чи теплим буде день. Більшість інших джерел тепла так чи інакше пов'язані із Сонцем. Вугілля, нафта, газ зберігають у собі накопичене протягом мільйонів років тепло сонячних променів. Вітер також зобов'язаний своєю діяльністю променям Сонця.
2. Причини виникнення тепла. - Звідки береться тепло? - З чого складаються тіла? (З речовин). - З чого складаються речовини? (З атомів та молекул). - Як поводять себе молекули в речовині?(Вони постійно рухаються). Так, дійсно, молекули речовин постійно рухаються. Чим швидше вони рухаються, тим вища температура тіла. Ви потерли долоні та прискорили рух молекул і тому відчули тепло. Отже, виникнення теплоти пов'язане зі швидкістю руху молекул — частинок, з яких складаються тіла.
3. Види теплових явищ. До теплових явищ належать: • Нагрівання – зростання температури тіла; • Охолодження – зниження температури тіла; • Випаровування - пароутворення з поверхні рідини (тепло поглинається з простору); Швидкість випаровування залежить від: 1) виду речовини (ефір випаровуватиметься швидше ніж вода, а олія сохнутиме взагалі кілька діб), 2) площі ії поверхні (з широкої тарілки вода випарується швидше ніж з чашки), 3) температури (якщо тарілку з водою поставити на батарею то вода випарується швидше), 4) вітру (білизна скоріше висохне у суху вітряну погоду ніж у тиху).
• Кипіння – перетворення рідини на пару. • Конденсація – перехід з газоподібного стану у рідкий (тепло виділяється у простір); • Плавлення – перехід з твердого стану в рідину (тепло поглинається з простору); • Твердення – перехід з рідини в твердий стан. Чому вони належать до теплових явищ? (Всі вони супроводжуються зміною температури). Так, дійсно, всі перелічені явища супроводжуються зміною температури та переходом речовини з одного стану в інший. Проте, слід пам’ятати, що під час переходу речовини з одного стану в інший маса речовини не змінюється.
4. Види термометрів. 3. Яким приладом користуються, щоб виміряти міру нагрівання тіла?(Термометром). 4. На якому явищі базується дія термометрів? Дія деяких з термометрів ґрунтується на такій особливості речовин, як збільшення їхнього об'єму під час нагрівання. 5. В яких одиницях вимірюють температуру? (Градусах Цельсію). 6. Як позначають високу і низьку темпера¬туру? У нас в Україні, як і в більшості країн Європи та Азії, застосовують систему відліку температури, яку запропонував у 1742 році шведський астроном і фізик Андерс Цельсій (°С). Він взяв за постійні точки відліку точки замерзання і кипіння води (0° і 100°), а відстань між ними поділив на 100 частин. Ця система відліку виявилася найпростішою і набула поширення у світі. Градуси вище від нуля вважають додатними (тепло), а нижче нуля — від'ємними (холод). Перший термометр виготовив у 1586 році видатний італійський учений Галілео Галілей. Нині існує велика кількість різних термометрів, а саме: ртутні, спиртові, медичні тощо. (Демонстрування ртутного, спиртового, медичного термометрів). 7. Чому існують різні термометри? Спеціальними термометрами вимірюють температуру води в річках, температуру повітря на вулиці і в приміщеннях. Термометри для вимірювання високих температур мають бути ртутними, оскільки температура кипіння ртуті +357 °С, а замерзання -39 °С. У випадках коли треба виміряти більш низьку температуру використовують спиртові термометри, бо температура замерзання спирту-112 °С, а кипіння +78 °С. Медичним термометром вимірюють температуру тіла людини. 8. Яка особли¬вість градусної шкали медичного термометра?(Шкала починається з 34°С). 9. Чому відлік градусів на медичному тер¬мометрі не починають з нуля?(Температура тіла людини не може бути нижчою за 34 градусів). 10. Яка температура тіла здорової людини?( 36,6 °С). Так, дійсно, ви звернули увагу, що медичний термометр має свої особливості, які пов’язані з особливостями людини. Оскільки температура тіла здорової людини дорівнює 36,6 °С, а температуру, вищу за 42 °С, організм людини не витримує тривалий час, то шкала медичного термометра має поділки від 34 °С до 42 °С. • Температура при якій речовина переходить з твердого стану в рідкий – температура плавлення. • Температура при якій речовина переходить з рідкого в твердий – температура тверднення. • Температура при якій речовина переходить з рідкого стану в газоподібний – температура кипіння. • Температура при якій речовина переходить газоподібного стану у рідкий – температура конденсації. Під час плавлення або тверднення (кипіння або конденсації) речовини температура її змінюється.
5. Повторюваність явищ. 11. Які явища природи повторюються рік у рік? (Зміна пори року). 12. Що є причиною цих змін у природі? Обертання Землі навколо своєї осі та навколо Сонця, обертання Місяця навколо Землі - ці явища є причиною багатьох періодичних змін на Земній кулі. Наприклад, чергуються день і ніч, змінюються пори року. Відповідно до пори доби чи року в довкіллі змінюється освітленість, температура, вологість повітря. Періодичні явища в живій природі називають біоритмами. Періодичні явища спостерігаються і впродовж доби. Наприклад, повертання до Сонця своїх голівок багатьох рослин, розкриття і закриття своїх віночків квітками кульбаби, цикорію та інших рослин. Живими годинниками можуть бути і тварини. Ластівки, синиці знають коли їм братись до роботи. Кажани, які сплять у схованці, не визирають щоразу зі схованки, щоб довідатись, чи настала ніч. Вони точно знають, коли вилітати на полювання.
ІV. Узагальнення і систематизація вивченого. Бесіда. 1. Які з теплових цих явищ ви спостерігали у довкіллі? (Випаровування калюжі влітку, замерзання води взимку, танення льоду навесні, зміна пір року). 2. Чому, коли ви виходите з води вам прохолодно?(Випаровується вода з поверхні тіла, охолоджуючи його і тому прохолодно). 3. Чому рано навесні коли тане сніг, на вулиці прохолодно? (Танення снігу – плавлення, воно супроводжується вбиранням тепла з простору, тому прохолодно). 4. Як пояснити народну прикмету: коли вранці випала роса – день буде теплим? (Вода з газоподібного стану переходить у рідкий – утворюється роса. Під час конденсації тепло виділяється у простір). 5. Як жива природа реагує на усілякі періодичні зміни довкілля? (Рослини нашого краю щовесни зацвітають, щоліта дають плоди, щоосені дерева скидають листя, а трави засихають. Більшість тварин навесні народжу малят, за літо їх вигодовує і виховує, а восени готується до зимівлі. Одні тварини білки, сойки, дятли та ін.) роблять запаси їжі на зиму, інші—залягають у сплячку, більшість птахів відлітають у теплі краї.).
V. Підсумки уроку 1. Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці? 2. Що вам найбільше сподобалось на уроці? 3. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?
VІІ. Повідомлення домашнього завдання. • Опрацювати матеріал підручника § 12. . Використана література: 1. Васютіна Т.М. Уроки природознавства. 5 клас: Посібник для вчителя.-Тернопіль: Навчальна книга-Богдан,2005.-192 с. 2. Природознавство: 5 клас. І семестр: Методичні атеріали.-К.:Вид.дім "Шкіл. світ": Вид. Л.Галіцина, 2006.- 128с. Т.Г Гільберг, Л. мирна, В. Проценко. завдання для перевірки навчальних досягнень учнів з курсу "Природознавство" 5 клас. - тернопіль: ФОП Кошлатий Є.А., 2005. - 72 с.
Уважаемый
посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный
пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться
либо зайти на сайт под своим именем.
|
Просмотров: 5611 автор: admin
20 ноября 2008 Комментарии (0)
|
| явища , ndash , природи , температура , стану , тепла , тепло , речовини , теплових , явище , термометрів , температуру , речовин , плавлення , людини , відносно , природі , землі , кипіння , переходить |
|
|